PLÁŽE MÁCHOVA JEZERA VE SPRÁVĚ MĚSTA A NE JINAK

20.09.2022

Možná, že jedním z nejdiskutovanějších témat těchto voleb jsou naše pláže a jejich provoz. Je to podle všeho ožehavé téma, ale Sdružení Doksy náš domov se ho nebojí. Jdeme vstříc všem kritikům a pochybovačům. No co, zlí jazykové také tvrdili, jaký nesmysl je vzít si do správy zámek, nebo nevěřili ve fungování vlastní odpadové společnosti.Převzít do pláže do správy města jsme nepovažovali ani tak za výzvu, jako za nutnost. Už jsme nechtěli problémy s čistotou, provozem či rozvojem pláží svalovat na nájemce, provozovatele či nevýhodně uzavřené smlouvy. Vzorem jsou nám léta fungující a prosperující areály v našem okolí, které provozují sami obce a města, např. Kristýna v Hrádku nad Nisou, Nedamov u Dubé či pláž v Hamru na Jezeře!

Vyzkoušeli jsme si vlastní provoz dvě sezony. Zjistili jsme, že, není jednoduché udržet areál v plné sezoně perfektně čistý a bez závad, a proto tu nechceme v žádném případě očerňovat předcházejícího provozovatele. I on to neměl v sezoně jednoduché a čelil mnoha problémům s návštěvníky, vandaly, ale také dožívajícím majetkem či musel řešit problémy s některými provozovateli stánků. Výhodou vlastní správy je, že můžeme okamžitě reagovat a zlepšovat. Naší hnací silou není zisk, jako tomu pochopitelně je u soukromých podnikatelů, ale spokojení návštěvníci a investice do vlastního areálu.

Dobrou zprávou je, že vlastní správa pláží se ukázala jako ekonomicky výhodná. Necelé dva roky provozu a na pláži jsou vidět první investice - vytvoření západní zátoky, nákup vzduchové trampolíny, pořízení kamerového systému, zajištění profesionální ostrahy, nákup stroje na čištění písku, turniketů a další nákupy strojů, zařízení a služeb potřebných ke správě. V neposlední řadě to byl také nákup budovy tzv. Strahováčku. To je jen výčet toho, co jsme si ze zisku správy pláží a parkoviště mohli dovolit pořídit vč. zaplacení standartních provozních nákladů.

Již nyní připravujeme projektové dokumentace dle schválené urbanistické studie Nové pláže a již na podzim bychom se do některých projektů chtěli pustit. K tomu budeme prioritně využívat všech zisků, které nám přináší provoz pláží.

Nechceme, aby pláže jako celek měl v pronájmu někdo další, neboť nechceme ztratit možnost ovlivnit každodenní provoz pláží, jejich udržitelný rozvoj a potřeby, které se vyvíjí časem. Na druhou stranu plánujeme hledání partnerů, investorů, nájemců pro zajištění dílčích služeb (stravování, sportovní nabídky apod.) a s tím souvisejících investic, a to vždy na základě projednaného a schváleného projektu a oboustranně výhodné smlouvy jak pro město, tak i pro podnikatele.

Nechceme však znovu pronájem celé pláže.

Totéž platí i o pláži ve Starých Splavech.

Ano, volíme si cestu náročnější a odpovědnější. Pláže se svými areály mají obrovský potenciál a jsou důležitou součástí našeho města, zaslouží si naše úsilí, čas a nadšení!

DND | Doksy náš domov since 2010
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!